هویت بصری (Visual identity) چیست؟

در دنیای امروز، به واسطه رقابت موجود در بازار برای انتخاب و برقراری ارتباط کاری و عاطفی با مشتریان، سازمان‌ها و شرکت‌ها در جستجوی ایجاد یک رابطه مادام‌العمر و منحصر به‌فرد هستند و تنها یک برند قدرتمند توانایی دوام در این ازدحام بازار را دارد. هویت بصری ملموس است و توسط حواس قابل ادراک می‌باشد. هویت برند شناخت را بیشتر، تمایز را تقویت و ایده‌ها و معانی عظیم را دست‌یافتنی می‌کند. پس می‌توان گفت که این هویت عناصر ناسازگار را گرفته و به آنها معنای یکپارچه برای تمام سیستم می‌دهد. 

مارتی نویمیر (مدیر برند گپ) می‌گوید: برند چیزی نیست که ما تعریف کنیم، بلکه چیزی است که مردم تعریف می‌کنند.

برندینگ

برندینگ یک فرآیند مدون برای ایجاد آگاهی و افزایش وفاداری مشتری است. برخی از دلایل اتکای شرکت به برندینگ: تمایل به رهبری بازار، پیشی گرفتن در رقابت، تامین بهترین ابزار برای تسهیل دسترسی کارکنان به مشتری است.

سه ویژگی اساسی برند: 

  • جهت‌دهی: برند موجب می‌شود که از میان گزینه‌های بی‌شمار و در دسترس مردم، این شما باشید که انتخاب می‌شوید.
  • اطمینان: حتی با یکبار کیفیت مناسب کالا یا خدمات شما، این حقیقت برای مشتریان تداعی می‌شود که گزینه مناسب را انتخاب کرده‌اند و از آن به بعد مایل هستند که با شما در ارتباط باشند.
  • تمایز: برند باعث ایجاد تصورات مشخص از حرفه شما می‌شود که همین موضوع با کیفیت و پشتیبانی درست می‌تواند دلیلی بر تمایز شما شود.

چه زمانی برای شروع فرآیند جدید هویت بصری مناسب است؟

زمانی که

شما یک شرکت جدید تاسیس کرده‌اید و باید نام تجاری مناسبی برای آن انتخاب کنید.

محصول جدیدی به محصولات قبلی اضافه شده است و نیاز به تبلیغات محیطی دارید.

یک کسب‌وکار جدید راه‌اندازی شده و نیاز به لوگو، کارت ویزیت یا یک سایت دارید.

به نظر می‌رسد نام فعلی شما دیگر مناسب آنچه هستید، نیست و به دلیل این مغایرت علامت تجاری باید نام خود را تغییر دهید.

شرکت شما ادغام شده و نیاز به نام جدیدی است که نشان‌دهنده فعالیت هر دو شرکت باشد.

بسته‌بندی شما متمایز نیست. رقبایتان بهتر از شما به نظر می‌رسند، و فروش شما رو به نزول است.

شما نیاز دارید که قدرتمند به نظر برسید و این پیام را مخابره کنید که یک شرکت جهانی هستید.

استراتژی هویت بصری

استراتژی موثر برند، ایده‌ای است که همه رفتارها، اعمال و ارتباطات پیرامون آن شکل می‌گیرد. ایده‌ای که برای محصولات و خدمات کارکرد دارد، و در طول زمان موثر است. بهترین استراتژی در این مورد، قدرتمند و به‌شدت متمایز بودن نسبت به رقباست، که چشم‌اندازی از کار را در راستای کسب‌و‌کار می‌سازد.

پس می‌توان به جرات گفت که این استراتژی، نقشه راهی است که بازاریابی را هدایت، فروش را بیشتر، کار را برای پرسنل تسهیل‌تر، زمینه و منابع را واضح‌تر می‌کند. گاهی نیاز به یک تیم نظریه‌پرداز دارید تا استراتژی برند را مجدد تعریف کند و راه‌های تبلیغاتی را مورد ارزیابی قرار دهد.

بینش فرهنگی برای فردی که در حال ساخت برند خود است، بسیار مهم است. نام‌گذاری، طراحی لوگو، توسعه تصویر، رنگ سازمانی، ست اداری، هدایای تبلیغاتی، پیام‌های کلیدی، تبلیغات محیطی و فضای کار تیمی همگی نیاز به خلاقیت و برنامه‌ریزی دارد. 

پس تا اینجا مشخص شد که هویت بصری برند شما، چیزی است که در نگاه اول مخاطبان شما می‌بینند و بعد از دریافت محصول و خدمات شما، در صورت مورد تایید بودن آن برای مشتری، باعث اعتماد و وفاداری او می‌شود و در اینجاست که برند شما شناخته می‌شود. اما برای به یادماندن نیاز به یک نام برای معرفی هست، نام تجاری که متناسب با کسب‌و‌کار شما تعیین شده باشد. در این مرحله، بعد از تعیین نام تجاری نیاز به لوگو یا نمادی برای معرفی است، این نماد می‌بایست همچون نام تجاری متناسب با کار شما باشد. این نماد مانند پلاک و آدرسی برای پیدا کردن شما در بازار امروز و معرفی شما به دیگران به‌کار گرفته می‌شود. همانطور که لباس شما هویت بصری شخصی شماست حال نیاز به طراحی برای هویت برند شماست که این هویت بی‌شک با طراحی لوگو، کارت ویزیت، سربرگ، بسته‌بندی، کاتالوگ، پوستر، طراحی سایت، شبکه های اجتماعی ومشخص می‌شود. 

گروه کارپویا، پس از شناخت کافی از محصولات و خدمات و اهداف کسب‌وکار شما، در نظر دارد که در راستای اجرای تمامی این خدمات در کنار شما باشد. چه شرکت شما تازه تاسیس باشد یا یک برند قدیمی، راهکارها و بسته‌های طراحی هویت بصری متنوعی از پایه تا پیشرفته برای ارائه مهیا هستند.