نقاشی دیجیتالی هنر نوظهوری است که توانسته است به سرعت در میان اهالی هنر محبوب و مطرح شود. نقاشی دیجیتال شاخه‌ای از گرافیک دیجیتالی است و با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می‌گیرد. در این نوع نقاشی برای پیاده‌سازی تکنیک‌های نقاشی سنتی مانند رنگ روغن، آبرنگ، اکرلیک و غیره می‌توانید از ابزارهای دیجیتال مانند رایانه و تبلت استفاده کنید. با وب سایت کارپویا همراه باشید تا با دنیای نقاشی دیجیتال بیشتر آشنا شوید.

 

نقاشی دیجیتالی (Digital Painting)

 نقاشی دیجیتالی، یک مبحث تخصصی است که برای شروع به کار، طراح باید مباحثی در مورد ابزارهای طراحی، آناتومی چهره و بدن، اشیاء، گیاهان و جانداران بداند. نقاشی دیجیتالی در اصل همانند نقاشی با مداد روی کاغذ است با این تفاوت که به جای طراحی با مداد روی کاغذ شما می‌توانید طرح خود را با موس و یا قلم نوری در یکی از نرم‌افزارهای دیجیتالی طراحی و آماده کنید.

در نقاشی روی کاغذ، شما یک صفحه اصلی دارید که ورق نقاشی هست که جنس‌ها و ابعاد متفاوتی از آن برای نقاشی‌های متفاوت در بازار وجود دارد، همچنین این نقاشی را می‌توان با مداد سیاه، مدادرنگی، آبرنگ و هر ابزار طراحی دیگر آماده کرد. همینطور در نقاشی دیجیتالی شما یک صفحه کار دارید که بنا به توانایی، کار و آشنایی طراح می‌توان شامل نرم‌افزارهای فتوشاپ (Photoshop)، ایلستریتور (Illustrator)، کورل پینتر (Corel Pinter)، کانسپت (Concepts) و هر نرم افزار طراحی دیگر باشد.

نقاشی دیجیتالی در کارپویا با روش‌های گوناگون در نرم‌افزارهای متفاوت طراحی می‌شوند. که در هر مرحله با مجموعه‌ای از بخش‌های متنوع، طرح تکمیل می‌گردد. به طور مثال تصویر گل و صلیبی را در زیر ملاحظه می‌کنید که به صورت نقاشی دیجیتالی آماده شده است.

تاریخچه نقاشی دیجیتال

با گسترش تکنولوژی و پیدایش ابزارهای دیجیتال، شیوه انجام بسیاری از امور تغییر کرد و مردم دنیا به استفاده از ابزارهای دیجیتالی روی آوردند. نقاشی نیز یکی از همین امور است. شاید بتوان شروع نقاشی دیجیتال را به نرم‌افزار ساده و دوست داشتنی Paint بر روی سیستم عامل ویندوز نسبت داد. در آن زمان از این نرم‌افزار برای سرگرمی استفاده می‌شود و ابزارهای آن بسیار محدود بود.

اما کم کم نرم‌افزارهای حرفه‌ای و پیشرفته‌ای همچون فتوشاپ، کورل پینتر و غیره ظهور کردند و این روال را تغییر دادند. این نرم‌افزارها قادر بودند با دقت و ظرافت بسیار زیاد طرح‌های با کیفیتی را ارائه دهند. طرح‌هایی که در آن از تکنیک‌های نقاشی سنتی همچون رنگ روغن و غیره استفاده می‌شد.

در ابتدا تعداد زیادی از هنرمندان با چنین موضوعی به مخالفت شدید پرداختند و معتقد بودند نقاشی و طرحی که به وسیله کدهای کامپیوتری خلق شود اصلا یک اثر هنری محسوب نمی‌شود. اما امروزه و پس از گذشت چند سال از ظهور این ابزارهای قدرتمند، اکنون مشخص شده است که نقاشی دیجیتال یک شاخه هنری منحصر به فرد است و چیزی از نقاشی سنتی کم ندارد. حتی می‌توان با کمک ابزارهای موجود در این حوزه آثار خاص‌تری را خلق کرد.

 

برای نقاشی دیجیتال به چه ابزاری نیاز است؟

برای این که بتوانید به کمک هنر دیجیتال، طرح‌های خود را پیاده سازی کنید نیاز است که به ابزارهای دیجیتال مورد نیاز دسترسی داشته باشید. می‌توانید از رایانه و موس خود استفاده کنید یا این که تبلت و قلم نوری داشته باشید.

قطعا استفاده از قلم نوری حس بسیار بهتری نسبت به استفاده از موس خواهد داشت. چرا که همان طور که هنرمندان برای نقاشی بر روی بوم از قلم مو بهره می‌گیرند، شما نیز می‌توانید برای انجام نقاشی دیجیتال خود، از قلم نوری استفاده کنید.

می‌توانید قلم نوری را مانند قلم‌مو آغشته به رنگ فرض کنید و صفحه تبلت را نیز بوم نقاشی درنظر بگیرید و طرح‌های خود را اتود بزنید. اگر بخواهید با تبلت به نقاشی بپردازید نیاز است از تبلت با کیفیت با صفحه نمایش بزرگ و حساسیت بالا استفاده کنید.

البته برخی از هنرمندان می‌توانند با موس نیز نقاشی کنند و طرح‌های مدنظر خود را اتود بزنند اما این کار برای افراد مبتدی سخت است و ممکن است نتوانند این کار را به درستی انجام دهند.

 

کاربرد نقاشی دیجیتال

هر کاری که می‌توان با نقاشی سنتی انجام داد را می‌توان با نقاشی دیجیتال نیز انجام داد. این بهترین تعریفی است که می‌توان برای کاربرد این نوع هنر دیجیتالی بیان کرد. می‌توان با استفاده از نقاشی دیجیتال به نقاشی چهره انسان‌ها پرداخت، می‌توان جلوه‌ها و تصاویر طبیعی را به تصویر کشید و یا اینکه نقاشی اشیاء را کشید و بسیاری از موارد دیگر.

 

مزایای نقاشی دیجیتال

نقاشی به وسیله ابزارهای دیجیتالی در مقایسه با نقاشی سنتی مزایای بسیاری دارد. ابزارهای موجود در هنر دیجیتال بسیار متنوع‌تر هستند و به هنرمند این امکان را می‌دهند که راحت‌تر بتواند آن طرحی که در ذهنش دارد را پیاده‌سازی کند. قابلیت ادیت و ویرایش در نقاشی دیجیتال بسیار بیشتر از نقاشی سنتی است. این مزیت سبب می‌شود که هنرمند بتواند سریع‌تر به اهداف خود برسد چرا که می‌تواند به سادگی به آزمون و خطا بپردازد و اشتباهات خود را بدون پرداخت هزینه گزافی پاک کند. همچنین این موضوع سبب می‌شود که دست هنرمند برای تغییر طرح تا تایید نهایی آن بازتر باشد. دسترسی ابزارهای دیجیتال نیز در مقایسه با تجهیزات خاص نقاشی سنتی برای افراد جامعه بیشتر است.

بنابراین با کمک نقاشی دیجیتال می‌توانید در زمان کمتری، طرح بهتری پیاده سازی کنید و با استفاده از ابزارهای هوشمندی که در اختیار هنرمند قرار می‌گیرد، رسیدن به ایده‌های ذهنی شما دور از دسترس نخواهد بود. جالب است بدانید که با استفاده از نقاشی دیجیتال می‌توانید هر سبک از نقاشی که مدنظرتان است را پیاده سازی کنید. از نقاشی سیاه قلم گرفته تا آبرنگ، پاستل، رنگ روغن و غیره. همگی به کمک تکنیک‌های هنر دیجیتال امکان‌پذیر هستند. نقاشی دیجیتال پتانسیل بسیار خوبی دارد و می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

در کنار همه این صحبت‌ها باید گفت که لزومی ندارد نقاشی با کمک ابزارهای دیجیتالی در مقابل نقاشی سنتی قرار گیرد و دائما با یکدیگر مقایسه شوند. هر کدام سبک متفاوتی از هنر به شمار می‌آیند و این بدان معنا نیست که هنرمندانی که با کمک ابزارهای دیجیتالی طرح‌ها و نقاشی‌های خود را خلق می‌کنند در درجه پایین‌تر یا بالاتری نسبت به هنرمندان سنتی قرار داشته باشند.

 

سفارش پروژه‌های نقاشی دیجیتال

در مجموعه کارپویا شاخه نقاشی دیجیتال به صورت جدی توسط هنرمندان این مجموعه پیگیری می‌شود. از این رو اگر پروژه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید آن را به سادگی به ما بسپارید و کار با کیفیتی را تحویل بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با مشاوران و هنرمندان مجموعه ما در تماس باشید.

نقاشی دیجیتالی
طراحی نقاشی دیجیتالی - کارپویا
کارپویا - نقاشی دیجیتالی
طراحی کارپویا- نقاشی دیجیتالی