کاربرد و مزایای بروشورها چیست؟

یکی از موثرترین راه‌های تبلیغات شرکت‌های کوچک و بزرگ استفاده از بروشور است.

 

اما دلیل موثر بودن این راه چیست؟

بروشور یک روش کوتاه و خلاصه برای به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات شرکت و یا محصول است که در فروش، تبلیغ و استفاده محصولات برای مصرف‌کننده یکی از مراجع اصلی محسوب می‌شود.

 

اما بروشور چیست و چرا از بروشور استفاده می‌شود؟

بروشور کتابچه چند صفحه‌ای یا چند برگی یا چند لتی می‌باشد که برای معرفی محصول، خدمات یا انواع کسب و کار شما به افراد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زبان فارسی به بروشور “کالانما” نیز گفته می‌شود.
در بروشور شما می‌توانید اطلاعات کامل، جامع و دقیق را به صورت مختصر همراه با عکس و متن در مورد کسب و کار و یا محصول خود ارائه دهید.
البته بعضی از بروشورها کاربردهای دیگری دارند، مانند اطلاع‌رسانی، آموزش، تبلیغات و غیره. نکته قابل توجه درمورد طراحی بروشور این است که هر موضوعی دارای قالب مخصوص خود است و بروشورهای مختلف متناسب با خدماتی که ارائه می‌دهند طراحی می‌شوند.

انواع اهداف بروشورها چیست؟

به طور کلی، معمولاً بروشورها دارای سه هدف برای تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌باشند.

1. بروشور اطلاعاتی: بروشور اطلاعاتی، مزایا، معایت و خدماتی که افراد ارائه می‌دهند را توضیح می‌دهد. همانطور که از نام این نوع بروشور مشخص است این کالانما حاوی توضیحاتی است که قصد آن اطلاع‌رسانی است. به عنوان مثال بروشورهای که در مراسم متفاوت به کار گرفته می‌شوند و کار آنها معرفی محل اقامت، نوع و ترتیب برنامه‌های برگزاری در مراسم و زمان شروع و پایان مراسم است. 

2. بروشور آموزشی: طراحی این نوع بروشور باید به نحوی باشد که نحوه استفاده از خدمات و یا محصولات را به مشتریان به صورت کامل و البته خلاصه آموزش دهد.

3. بروشور تبلیغاتی: یکی از مهم‌ترین وظیفه‌ این بروشور، تبلیغ شرکت و یا محصول است که این کار به صورت غیرمستقیم و با استفاده از ذکر مزایای خدمات ارائه شده توسط شرکت و یا محصول انجام می‌شود.

تا به اینجا شناختیم که بروشورها چه اهدافی را دنبال می‌کنند، اما نکته مهم این است که طراحی بروشور باید به نحوی انجام شود که هر سه هدف را در خود جای داده باشد و بتواند در یک زمان هم شما را تبلیغ کند و هم اطلاعات و آموزش را در اختیار افراد قرار دهد. البته در این طراحی یکی از اهداف همیشه پررنگ‌تر و مهم‌تر است، به طور مثال اگر شما شرکت خود را به تازگی تاسیس کرده‌اید، هدف استفاده تبلیغاتی از بروشور پررنگ‌تر خواهد بود.

مزایای استفاده از بروشور در تبلیغات

بروشور یک ابزار ساده و مقرون به صرفه در تبلیغات است که امروزه بیشتر مشاغل دارای بروشور با قالب مخصوص به خودشان هستند.
به طورکلی، بروشورها می‌توانند کاربرد و مزایای زیادی داشته باشند، اما به صورت خلاصه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

1. بروشور انتقال‌دهنده اطلاعات جامع 

 بروشورها دارای صفحاتی هستند که به صورت مختصر و ساده تمامی اطلاعات محصول و شرکت را در خود جای داده‌اند و همچنین راه‌های ارتباطی مشتریان (از جمله ایمیل، سایت، آدرس و شماره) را به شما مشخص می‌کند.

2. بروشور برای تعیین کاربردی‌بودن محصولات

شما می‌توانید به راحت‌ترین شکل ممکن اعتماد افراد را جلب کنید و ثابت کنید برای مشتریان خود ارزش قائل هستید. این کار با طراحی بروشور مناسب که اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها بگذارد و به آن‌ها ثابت کند خدمات و محصولات شما کاربردی هستند، امکان‌پذیر است. همچنین گاهی اوقات افراد فقط به دنبال شرکت و محصول با تجربه و مطمئن هستند و شما با تولید بروشور مناسب می‌توانید نام خود را در اذهان این افراد محکم کنید.

3. آسان‌بودن توزیع و پخش بروشور


بروشورها دارای وزنی سبک هستند و قابلیت حمل آسان دارند که این به پخش سریع آن‌ها کمک می‌کند. به طور مثال شما می‌توانید آن‌ها را در بسته‌بندی محصولات، در فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و همایش‌ها قرار دهید و اطلاعات جامع را به افراد با کمترین دردسر منتقل کنید.

4. بروشور، مقرون به صرفه

امروزه تبلیغات اینترنتی هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد و در مقابل آن‌ها بروشورها بسیار مقرون به صرفه محسوب می‌شوند، علاوه بر آن، در بروشورها شما می‌توانید قالب دلخواه خود را انتخاب کنید و هزینه‌های آن را کاهش دهید.
همچنین، بروشورها همیشگی هستند و با انتقال اطلاعات کامل در یک زمان می‌توانند  باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شوند.

بروشور در انواع مشاغل

بروشور یک ابزار ساده که برای تبلیغ و آگاه‌سازی در موارد بسیار متنوع کاربرد دارد.

  • به طور مثال، در رستوران و کافی‌شاپ‌ها بروشور به عنوان منو استفاده می‌شوند.همچنین، یکی از روش تبلیغات رستوران‌ها این است که بروشور را با منو غذایی، آدرس و شماره، در خانه‌ها، فروشگاه و شرکت‌ها توزیع می‌کنند.
  • از مشاغل دیگر که تبلیغات جالبی با بروشور دارند شرکت‌های گردشگری هستند که از قالب عکس و متن از مناطق دیدنی در بروشور استفاده می‌کنند.
  • نوع دیگر از بروشور‌، بروشورهای آموزشی، جهت انتقال اطلاعات و تبلیغات به صورت همزمان انجام می‌شود.
  • از دیگر کاربرد بروشور می‌توان به بروشور دعوت‌نامه اشاره کرد! این نوع بروشورها برای دعوت افراد به مراسم‌های مختلف و مهم مانند نشست‌ها، سمینارها و انواع رویدادهای خاص استفاده می‌شود. در بروشور دعوت‌نامه، اطلاعات مهم از جمله زمان برگزاری، محل برگزاری، قوانین و خلاصه‌ای از موضوعات قابل بحث ذکر می‌شود که افراد بتوانند در کمترین زمان از چگونگی و نحوه این رویداد اطلاع پیدا کنند. که همان هدف اصلی بروشور را دنبال می‌کند.

نکات کلیدی تولید و طراحی بروشور


طراحی بروشور و رعایت اصول آن یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید دقت کنید چرا که همان‌گونه که بروشور می‌تواند تبلیغاتی باشد و مشتریان شما را به طور چشمگیری افزایش دهد و باعث جلب اعتماد بیشتر افراد شود، می‌توانید با طراحی نادرست به کسب و کار شما ضربه وارد کند.
به همین دلیل، باید این کار را به کسانی بسپارید که تجربه بالایی در تولید و طراحی آن دارند. تیم طراحی کارپویا در کنار شماست و با مشاوره و راهنمایی درست شما را در انتخاب طرح مناسب راهنمایی می‌کند.